علت افت افشار پکیج می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. قبل از این که بخواهیم در ارتباط با علت افت فشار پکیج صحبت کنیم، لازم است بدانیم که پکیج چیست و چگونه کار می کند؟

پکیج یک موتور خانه کوچک برای آب مصرفی منازل می باشد. به عبارتی همان آب گرمی که شما برای شست و شو و عواملی از این قبیل استفاده می کنید، از همین پکیج به وجود می آید.

در حالت کلی سه مدل پکیج تولید می شود: پکیج های ایستاده، پکیج دیواری و پکیج زمینی.

این پکیج ها از دو مدل مدار ساخته شده اند: مدار تک مبدل و مدار دو مبدل.

پکیج تک مبدل دارای قطعات زیر می باشد:

 • منبع انبساط
 • ترموستات حد
 • ایرونت هواگیری
 • شیر کنترل گاز
 • برد الکترونیک
 • مبدل اصلی
 • فن

 

با پکیج و قطعات آن آشنا شدید. حالا می خواهیم در ارتباط با یکی از مشکلات پکیج صحبت کنیم.

پکیج ها در صورت عدم استفاده درست و یا حتی بی دلیل ممکن است با نواقصی رو به رو شوند که فقط به دست تعمیرکار قابل حل می باشد.

اینجا یکی از مشکلات پکیج را می خواهیم شرح دهیم و آن افت فشار پکیج است.

5 علت افت فشار پکیج

در حالت کلی یک پکیج دیواری، در شرایط ایده آل نباید زودتر و یا کمتر از یک ماه دچار افت فشار شود.

دلیل اول افت فشار پکیج

پکیج دیواری

اولین دلیل افت فشار پکیج نشتی در قسمت رادیاتورها و اتصالات پکیج می باشد. البته اشتباه نکنید. اگر بعد از بررسی رادیاتورها و پکیج، متوجه نشتی بسیار کمی در آن شده اید و تصور می کنید که این نشتی کم نمی تواند باعث کم شدن فشار پکیج شود، باید خدمتتان عرض کنیم که کم شدن حتی چند قطره از آب سیستم می تواند باعث پایین آمدن عقربه ی بار دستگاه شود.

در برخی پکیج ها دیده شده است که نشتی از قسمت مبدل حرارتی پکیج بوده است و آب خارج شده همان جا روی مبدل و به خاطر حرارت بالا بخار گردیده است.

لازم به ذکر است که بررسی این موارد حتما باید توسط یک تعمیرکار و یا یک مرکز تخصصی معتبر که در این خصوص فعالیت می کند، صورت بپذیرد.

دومین دلیل افت فشار پکیج

دومین دلیل به منبع انبساط پکیج مربوط می باشد. اگر منبع انبساط معیوب باشد و یا بار کافی نداشته باشد، باعث افت فشار پکیج می شود.

این مشکل به راحتی قابل حل بوده و یک تعمیرکار ماهر می تواند به خوبی آن را تشخیص دهد.

سومین دلیل افت فشار پکیج

حالا نوبت به بررسی دلیل سوم افت فشار پکیج است. فعل و انفعالات شیمیایی که از تجزیه ی مولکولی آب با فلزات غیر همجنس رادیاتور و پکیج به وجود می آید، باعث می شود که گاز هیدروژن به وجود بیاید. این گاز بعضا از آیرونز هواگیری خودکار پکیج خارج گشته و آن چیزی که برای شما قابل مشاهده است، افت فشار پکیج به صورت مکرر و یا هواگرفتن رادیاتورهاست. لازم به ذکر است که این مشکل، در ساختمان های نوساز اتفاق می افتد.

حالا برای رفع این مشکل چه باید کرد؟

یک لیتر ضد یخ اتومبیل و نصف استکان مایع ظرفشویی را برای مدار سیستم در نظر بگیرید تا این مشکل به راحتی حل و برطرف گردد.

دلیل چهارم افت فشار پکیج

باز بودن شیر پرکن

دلیل پنجم

خرابی مبدل

باید خدمتتان عرض کنیم گه این دو مورد آخر کمتر اتفاق می افتد و بیشترین علت افت فشار پکیج موارد اول تا سوم می باشد.

نحوه تنظیم فشار پکیج

علت افت فشار پکیج دیواری
پکیج دیواری

با پر کردن پکیج در این جا سرو کار داریم که این امر توسط شیر پرکن صورت می پذیرد. اگر این شیر روی پکیج قرار نداشت، احتمالا در قسمت آخر پکیج قرار دارد. ما از این طریق می توانیم، فشار آب شهری را به داخل سیستم انتقال بدهیم.

بسیاری از ما وقتی متوجه فشار پایین پکیج می شویم، شیر پر کن را برای افزایش فشار باز می کنیم و آن قدر منتظر می مانیم که درجه آن بالا برود. ولی مواقعی بالا نمی رود و یادمان می رود که شیر پکیج را ببندیم.

چنین فراموشی، خسارات بسیار زیادی را برای مشتریان به بار می آورد.

اگر فشار آب خانه شما پایین است باید حتما تدبیری برای این مشکل بیندیشید. می توانید پمپ آبی را تهیه نمایید و یا لوله کشی خانه را در صورت امکان بررسی یا تعویض نمایید.

گاها دیده شده است که در ساعتی نامشخص، فشار آب ساختمان یا منزلتان بالا می رود و پکیج از آب سرریز می شود و همین عامل موجب به وجود آمدن خسارت می گردد.

زمانی که شیر را باز کردید و مشاهده نمودید که درجه آن بالا نمی رود، مجددا باید شیر را ببندید.

نکته) درجه تنظیم شده نباید از عدد 1.5 بیشتر باشد. وقتی که عدد روی مدار به 1.5 درجه رسید، شیر پر کن را به سمت راست بپیچید تا آب بیشتر از 1.5 بار وارد سیستم نشود.

نکات لازم و ضروری برای نگهداری از پکیج دیواری

نوعی پکیج مدرن
 • برای جلوگیری از رسوب در پکیج، باید حتما فیلتر پلی مگنت نصب شود.
 • محافظ برق برای پکیج الزامی می باشد.
 • برای افزایش راندمان پکیج، و کاهش خرابی آن باید ضد یخ تزریق نمایید.
 • تزریق 4 لیتر ضد یخ اتومبیل به سیستم با مشورت کارشناس الزامی می باشد.

 

خب، ما در این مقاله به طور کامل در ارتباط با افت فشار پکیج و مشکلاتی که در این خصوص رخ می دهد به طور کامل صحبت نمودیم.

تیم ونداد تهویه سپر در اصفهان آماده خدمت رسانی به شما عزیزان

اگر قصد خرید پکیج دیواری برای خانه و یا مکان مدنظر خود را دارید و نمی دانید که کدام یک از آن ها برای شما مناسب ی باشد، لازم است که با کارشناسان ما در این خصوص مشورت نمایید. همچنین می توانید وارد قسمت فروشگاه اینترنتی وب سایت ما شوید و از مدل های مختلف پکیج و نحوه عملکرد آن ها آگاهی های لازم را به دست بیاورید.

ونداد تهویه سپهر متشکل از تیم تخصصی متبحر و کارآزموده در زمینه ی تاسیسات ساختمانی، به ارائه خدمات نصب انواع پکیج و رادیاتورها در سراسر استان اصفهان می پردازد.

برخی از پروژه های اجرایی تیم ما

فهرست