آیا میدانید علت گرم نکردن داکت اسپلیت چیست و چه راهکاری دارد؟ یکی از انواع سیستم های گرمایش و سرمایش که امروزه بسیاری از آن برای سازه های خود استفاده می کنند داکت اسپلیت است. اما این دستگاه نیز مانند بسیاری از دستگاه ها نیاز به سرویس دارند. در این مقاله با علت گرم نکردن این دستگاه و نحوه برطرف نمودن آن آشنا خواهید شد.

 

تنظیم داکت اسپلیت

از جمله تجهیزاتی که به دو صورت سیستم گرمایش و سرمایش کار می کند داکت اسپلیت ها هستند. این دستگاه با کنترل از دور کار کرده و برای هر فصل متناسب با نوع هوا می توان از سیستم سرمایشی و گرمایشی آن بهره برد. بسیاری از افراد به تصور آن که با تغییر در دکمه ریموت عملکرد دستگاه تغییر می کند اقدام به استفاده از ریموت دستگاه می نمایند. اما فراموش نکنید که برای استفاده از داکت اسپلیت در هر فصل باید حتما ابتدا تغییرات لازم در دستگاه لحاظ شود و سپس اقدام به استفاده از آن نمود.

اما در بعضی از موارد حتی  با تنظیم سیستم گرمایش در زمستان نیز باز هم دستگاه به خوبی کار نمی کند و محیط را گرم نمی کند. در این موارد باید علت گرم نکردن داکت اسپلیت را جستجو نمود و عیب دستگاه را برطرف نمود.

علت گرم نکردن داکت اسپلیت چیست؟ + راهکار

علت گرم نکردن داکت اسپلیت

علت گرم نکردن داکت اسپلیت به دلایل مختلفی اتفاق می افتد و برای هر کدام نیز راه حلی وجود دارد. اما در صورتی که از امور فنی اطلاعاتی ندارید حتما از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

 

نحوه شستشوی قطعات داخلی

برای این که دستگاه شما در عملکرد خود دارای راندمان بالایی باشد باید حتما طبق تغییرات فصل اقدام به نظافت یونیت های بیرونی و داخلی آن نمایید. باز کردن دستگاه با کمی حوصله به خوبی امکان پذیر است. دریچه ها باز و قسمت داخلی آن را شستشو و نظافت کنید. یونیت بیرونی کمی فنی تر بوده و باید حتما در حین شستشو مراقب باشید که رطوبت به داخل موتور داکت اسپلیت وارد نشود. در این صورت حتما دچار مشکل خواهید شد.

 

شیرهای آب ورودی و خروجی را کنترل کنید

یکی دیگر از مواردی که علت گرم نکردن داکت اسپلیت است باز نبودن شیرهای آب به دستگاه است. این شیرها به کویل هستند و باید حتما از باز بودن آنها در زمان روشن کردن دستگاه مطمئن باشید. از مهمترین نکات در این زمان هواگیری کردن شیرها قبل از روشن کردن دستگاه است. از دیگر مواردی که که در این زمان لازم است به آن توجه کنید نوع سیستم گرمایشی سازه است. در بعضی از سازه ها که سیستم گرمایشی پکیج است می توانید با روشن نمودن این دستگاه کار کردن شیرها را انجام دهید.

عدم تغییر حالت از روی کنترلر دستگاه

عدم تغییر حالت از روی کنترلر دستگاه

در بعضی از موارد علت گرم نکردن داکت اسپلیت به علت این است که کنترلر تنظیم نیست. در این زمان لازم است که حتما کنترلر بر روی وضعیت هات قرار گیرد. تنظیم دما نیز با توجه به تمایل مصرف کننده تغییر می کند. توجه کنید که حتما از دمای کمتر شروع کنید تا درجه مناسب با توجه به نیاز شما تنظیم شود.

 

چرا دستگاه روشن نمی شود؟

در صورتی که بعد از انجام تمام مراحل باز هم در هنگام روشن کردن دستگاه شروع به کار نمی کند چند علت دارد:

 • خراب شدن کلید روشن و خاموش
 • سوختن خازن ها
 • سوخت مقاومت ها
 • آسیب در سیم کشی

با بروز هر کدام نیاز است که حتما دستگاه توسط متخصص سرویس و تعمیر شود. در بعضی از موارد نیز با تعویض مدار سیستم شروع به کار می کند.

 

چرا داکت اسپلیت بوی بد می دهد؟

در بعضی از موارد با روشن شدن دستگاه بوی بد از دستگاه داکت اسپلیت استشمام می شود. در این زمان نیاز است که لوله ها از گرد و خاک و آلودگی پاکسازی شوند. این کار نیز باید حتما توسط متخصص در این امر صورت گیرد.

 

امکان نشت آب از دستگاه

در بعضی از مواقع با نشت آب از دستگاه مواجه می شوید. این نشتی به چند دلیل اتفاق می افتد:

 • وجود مشکل در ورودی آب گرم
 • ایجاد گرفتگی در شلنگ های درین
 • باز شدن اتصالات درین
 • تراز نمودن یونیت
 • عایق نکردن لوله های انتقال آب
 • کم بود مقدار گاز دستگاه

 

چرا داکت اسپلیت سروصدا می کند؟

با شروع به کار دستگاه امکان بروز سروصدا در آن زیاد است. این مشکل به دلایل متعددی اتفاق می افتد:

 • امکان سست بودن یونیت داخلی
 • گیر کردن گرد و خاک در لوله های ورودی

با تعمیر دستگاه توسط متخصص خیال مصرف کننده از هر بابت راحت خواهد بود و علت گرم نکردن داکت اسپلیت به سادگی برطرف خواهد شد.

وجود مشکل در واحد داخلی

وجود مشکل در واحد داخلی

در صورتی که واحد داخلی و واحد خارجی ارتباط برقرار نمی کنند اما از سلامت هر دو قسمت مطمئن هستید و دستگاه نیز کد خطا را نشان می دهد  احتمالا علت گرم نکردن داکت اسپلیت بروز مشکل در برد کنترل است.

در بعضی از موارد نیز احتمال وجود مشکل در شیر برقی و برد فرمان وجود دارد. اما در صورتی که با وجود روشن بودن سیستم گرمایش داکت اسپیلت باد سرد می زند اگر کم بود مشکل بزرگی نیست و به زودی برطرف خواهد شد. اما در صورتی که این مشکل به کرار اتفاق می افتد و زمان طولانی طول می شود وجود خرابی در دستگاه محرز است.

با تمام مواردی که عنوان شد باز هم احتمال بروز مشکل در این دستگاه وجود دارد. از مهمترین علت گرم نکردن داکت اسپلیت عدم رعایت فضای تحت پوشش دستگاه با ظرفیت آن است. حتما در هنگام تهیه این تجهیزات به فضای تحت پوشش و ظرفیت دستگاه توجه نمایید. همچنین بهتر است که تنظیم دما و دمای محیط با استفاده از تنظیم دمای موتورخانه انجام شود. رعایت نکات ایمنی در زمان سرویس و تعمیر دستگاه داکت اسپلیت کمک می کند تا از بروز خطر جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست